Porady dla rodziców: kiedy wprowadzić kołdrę obciążeniową dla dziecka?

Kołdra obciążeniowa to nakrycie, generujące na ciało dziecka odpowiedni ciężar. Dzięki temu produkt stymuluje propriocepcję czyli czucie głębokie. To dlatego stosuje się ją w terapiach nakierowanych na leczenie zaburzeń integracji sensorycznej.
Kołdra obciążeniowa dla dziecka – kiedy to dobry pomysł?
Produkt może okazać się niezwykle pomocny u dzieci z takimi zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Warto wybrać ją, jeśli dziecko cierpi na:
- Zespół Tourette’a;
- Zespół Hellera;
- Całościowe zaburzenie rozwoju (PDD).
Kołdry obciążeniowe mogą okazać się także zbawienne u dzieci zmagających się z nadpobudliwością psychoruchową oraz problemami ze snem.
Nie znaczy to jednak, że produkt może być wybierany tylko przy wyżej wspomnianych problemach. Takie nakrycie uspokaja i wycisza, utulając dziecko przyjemnym ciężarem. W rezultacie sprzyja zmniejszeniu niepewności i lęków. Podobnie jak u osób dorosłych, kołdra obciążeniowa relaksuje i poprawia samopoczucie. Tego typu efekty są zawsze pożądane, bo trudno znaleźć osobę, która nie skorzystałabym na rozluźnieniu i uspokojeniu.
Początki dziecka z kołdrą obciążeniową
Wiemy już, kiedy warto wybrać takie rozwiązanie i jakie korzyści przynosi. Czas skupić się na kwestiach praktycznych. Pierwszą, najważniejszą sprawą będzie wybór kołdry. Najważniejsze kwestie to:
- ciężar i rozmiar kołdry
Produkt powinien stanowić ok 10% wagi użytkownika dorosłego. W przypadku dzieci zaleca się natomiast wybór kołdry nieco lżejszej. Długość kołdry to przeważnie wzrost dziecka plus 20cm. - wypełnienie i materiał
Warto postawić na naturalne materiały, które nie podrażniają skóry dziecka oraz na wypełnienie antyalergiczne. Takie produkty znajdziemy m.in. w Sensoric.
Czy każde dziecko może bez przeszkód stosować kołdrę obciążeniową?
Ciężar kołdry, chociaż jest stosunkowo niewielki, może okazać się niebezpieczny u młodszych dzieci. To dlatego nie należy jej stosować u malców poniżej drugiego roku życia. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości z zastosowaniem kołdry u nieco starszych dzieci, warto skonsultować się z lekarzem. Nadal istnieją bowiem przypadłości, które mogą być przeciwskazaniem do stosowania kołdry. Można do nich zaliczyć klaustrofobię, niektóre choroby układu oddechowego czy choroby kardiologiczne.