Na czym polega sprawiedliwa transformacja energetyczna Turowa?
Zarówno kopalnia Turów, jak i elektrownia Turów to istotne punkty na polskiej mapie energetycznej. Wchodzące w skład holdingu PGE zakłady stały się na przestrzeni ostatnich miesięcy jabłkiem niezgody pomiędzy Polską, a Unią Europejską. Działalność zarówno kopalni, jak i elektrowni powoduje problemy z gruntami oraz wodą nie tylko na pobliskich terenach, ale także na terytorium Niemiec oraz Czech. Polityka UE od wielu lat dąży do tego, aby zastąpić węgiel brunatny odnawialnymi źródłami energii. Kontrowersje, jakie narosły wokół kopalni stanowiły przyczynę ponownego podjęcia tematu, jakim jest sprawiedliwa transformacja energetyczna Turowa.
Dlaczego tak ważna jest transformacja energetyczna?
Przemiany związane z odejściem od wykorzystywania węgla jako głównego źródła energii są istotne nie tylko w aspekcie dbałości o środowisko, ale również stanowią podstawę do tego, aby poszczególne tereny mogły rozwijać się pod względem gospodarczym. Zapewnia to chociażby kształtowanie się nowych branż, które wcześniej nie mogły poprawnie funkcjonować, gdyż ich działanie ograniczało wydobycie węgla.
Sprawiedliwa transformacja energetyczna Turowa – na czym się opiera?
Sprawiedliwa transformacja energetyczna Turowa to proces zakładający odejście od wydobycia i zużycia węgla wykorzystywanego przez PGE Turów do wytwarzania energii cieplnej oraz rozwinięcie metod pozyskiwania i wytwarzania energii, która nie ma tak szkodliwego wpływu na ludzkość czy klimat. Jednym z najważniejszych założeń programu jest ochrona pracowników przed utratą zatrudnienia na skutek transformacji energetycznych. Wiąże się to zatem ze stworzeniem nowych miejsc pracy i zapewnieniem realnej zawodowej alternatywy. Sprawiedliwa transformacja energetyczna Turowa zakłada nie tylko porzucenie szkodliwego dla ludzkości sposobu pozyskiwania energii, ale także:
- stworzenie kilku tysięcy nowych miejsc pracy,
- dywersyfikację gospodarki,
- przeciwdziałanie ucieczce młodych ludzi,
- odbudowanie środowiska naturalnego.
- Turoszów ma szansę stać się kolejnym punktem na mapie Polski, w którym wieść prym będą odnawialne źródła energii.
Czym jest Fundusz Sprawiedliwej Transformacji Turów?
Głównym celem, jaki zakłada sobie Fundusz Sprawiedliwej Transformacji Turów jest wspieranie obszarów, które w dążeniu do osiągnięcia neutralności klimatycznej zostały najbardziej dotknięte negatywnymi skutkami transformacji energetycznej, która miałaby zajść po zamknięciu kopalni Turów. Fundusz sprawiedliwej transformacji wspiera szczególnie inwestycje z zakresu m.in.: łączności cyfrowej, technologii energetycznych oraz przekwalifikowywania pracowników.
Więcej informacji można znaleźć na stronie http://ozeturow.pl/