Automatyzacja testów – jak przyspieszyć wprowadzanie produktu na rynek?

Automatyzacja testów stanowi jeden z najważniejszych czynników, od których zależą wydajność oraz jakość testowych procesów w organizacjach. Testy automatyczne umożliwiają obniżanie kosztów związanych z testowaniem oprogramowania i równocześnie przyspieszają proces wprowadzenia produktu na rynek nawet o połowę. Niemniej jednak, żeby osiągać odpowiednie efekty, automatyzacja musi zostać właściwie zaplanowana oraz bezbłędnie zastosowana.
Na czym polegają testy automatyczne
Testy automatyzujące są rozwiązaniem innowacyjnym, którego cel stanowi możliwość testowania dużo większej ilości przypadków w różnorodnych środowiskach przy równoczesnym skracaniu czasu oraz kosztów procesu testowania wybranego przypadku. Automatyzacja testów obejmuje obszary takie, jak:
- weryfikacja warunków początkowych wybranego testu,
- wykonanie odpowiednich testów,
- porównanie rezultatów testów ze wcześniejszymi założeniami.
Do niedawna proces testowania przeprowadzali manualnie testerzy oprogramowania, którzy na samym początku przygotowywali testowe scenariusze, przeprowadzali je i poddawali ocenie efekty. Nie trzeba wspominać, iż tego typu procesy związane były ze sporymi kosztami, ryzykiem błędów ludzkich, jak również długim czekaniem na zakończenie cyklu testowego. Branża IT, dostrzegając potencjał do usprawnienia tego niezbędnego elementu tworzenia oprogramowania, jakim jest właśnie testowanie, zdecydowała się na wdrożenia coraz popularniejszej automatyzacji testów.
Jak powinna wyglądać efektywna automatyzacja?
Automatyzacja jest konieczna do sprawnego wykonywania testów oprogramowania, które wytwarzane jest w oparciu o zwinne metody. Jeżeli będzie skuteczna, może skrócić znacznie czas wprowadzenia produktów na rynek nawet o 50 procent. Niemniej jednak celem zyskania pewności, iż automatyzacja faktycznie przyspiesza testy aplikacji i będzie efektywna pod względem kosztów, trzeba dokonać wyboru właściwych frameworków i poznać odpowiednie praktyki.
Automatyzację powinno się budować w oparciu o piramidę testów i koncentrować ją bardziej na poziomie API, aniżeli UI. Aby jeszcze bardziej usprawnić testowanie, warto skorzystać z równoległego uruchamiania testów na różnych maszynach, za sprawą którego możliwa jest redukcja czasu testów z dni do paru minut.
Wyzwanie w zakresie testowania automatycznego, stanowić może nierzadko unikanie pułapek związanych bezpośrednio z utrzymywaniem testów oraz zapobieganie zmarnowaniu środków na poczet utrzymywania wielu skryptów. Sporo zależało będzie tutaj od wybrania właściwych narzędzi.
Źródło: https://simplelogic.pl/