Badania penetracyjne pt – właściwości i zastosowanie

Metody badań nieniszczących to rozwiązania pozwalające w bezinwazyjny sposób wykryć ewentualne nieciągłości. Jednym z dostępnych rozwiązań są badania penetracyjne PT. Sprawdź, czym się charakteryzują i kiedy je wykorzystać.
Jak przeprowadza się badania penetracyjne PT?
Proces należy rozpocząć od oczyszczenia powierzchni, którą chcemy poddać badaniu. Następnie nanosi się na nią penetrant. Jeśli pojawi się jego nadmiar, należy go usunąć. Kolejny krok to naniesienie wywoływacza. Następnie specjalista dokładnie ogląda obszar. Po oględzinach następuje zmycie powierzchni. Badania PT można wykonać ręcznie, bez zastosowania dodatkowych urządzeń. Obecnie stosuje się także zautomatyzowane systemy, które ułatwiają i przyspieszają przeprowadzenie procesu.
Do czego służą badania PT?
Eksperci zajmujący się takimi badaniami są w stanie określić stopień nieciągłości w materiale. Mowa także o defektach, których nie da się zauważyć gołym okiem. Penetrant wnika do nieciągłości materiału na skutek procesu włoskowatości. Podczas badań wykorzystuje się zjawisko kapilarności lub przyciągania kapilarnego, a więc zdolność podciągania płynów ku górze przez kapilary. W rezultacie ciecz może wypływać niezależnie od siły grawitacji.
Badania penetracyjne PT mają wiele zastosowań. Z ich pomocą wykryjemy, czy w obrębie materiały doszło do:
- pęknięć zmęczeniowych;
- porów i wtrąceń gazowych;
- rzadzizn.
W ten sposób wykryjemy także brak przetopu, porowatość oraz różnorodne wady produkcyjne.
Korzyści badań penetracyjnych
Metoda wyróżnia się wysoką skutecznością w wykrywaniu wad. Oprócz tego koszty badań penetracyjnych są stosunkowo niskie, a sam proces można przeprowadzić sprawnie i szybko otrzymać wyniki. Do zaobserwowania efektów badania wykorzystuje się światło ultrafioletowe. Można także posłużyć się naturalnym lub sztucznie generowanym światłem białym. Świetne efekty sprawiają, że metoda jest powszechnie wykorzystywana do kontroli ceramiki i tworzyw sztucznych Z jej pomocą wykryjemy różnorodne nieciągłości w połączeniach lutowanych, spawanych, odlewach i odkuwek. Warto wiedzieć, że do ograniczeń tej metody należy zaliczyć materiały wyróżniające się skomplikowaną konstrukcją oraz porowatą budową.
Dlaczego badania penetracyjne PT warto powierzyć ekspertom?
Warto uświadomić sobie, jak istotna jest dostatecznie wczesna identyfikacja nieciągłości. Tylko w ten sposób można uniknąć sytuacji awaryjnych. Badania penetracyjne PT pozwolą więc nam na bezpieczną eksploatację. Tego typu zadań mogą podejmować się jedynie certyfikowani inspektorzy. Istotne jest także to, żeby podczas badań penetracyjnych wykorzystywać jedynie produkty wysokiej jakości od sprawdzonych, godnych zaufania dostawców. Przed wybraniem firmy oferującej badania penetracyjne PT zweryfikujmy procedury tego podmiotu oraz sprawdźmy, z jakimi dostawcami współpracuje.